آموزش نظارت سازه

کنترل نقشه های مصوب توسط ناظر و مجری

نقشه مصوب یا اجرایی

🎥 کنترل نقشه های مصوب توسط مهندس ناظر و مجری

نکاتی که در این فیلم به آن اشاره شده عبارتند از:

1) کنترل نقشه های مصوب توسط مهندس ناظر و مجری ذیصلاح

مطابق بند 2-4-6 مبحث دوم مقررات ملی ساختمان مجری موظف است قبل ازاجراء کلیه نقشه ها را بررسی و درصورت مشاهده اشکال، نظرات پیشنهادی خود را برای اصلاح صورت کتبی به طراح اعلام نماید.

تعریف نظارت 

مطابق بند1-31 مجموعه خدماتی که توسط ناظر ساختمان برای حصول اطمینان از انطباق عملیات ساختمانی و تاسیساتی با مشخصات مندرج در پروانه ساختمان، نقشه ها، محاسبات و مشخصات فنی منضم به آن براساس مقررات ملی ساختمان واصول مهندسی و رعایت ایمنی و حفاظت کارگاه ساختمان انجام میپذیرد.

توصیه

توصیه می شود علاوه بر مهندس مجری، مهندس ناظر هم نقشه ها را کنترل نماید.

2) حد و مرز دخالت ناظر و مجری در نقشه های مصوب

بند های مقررات ملی ساختمان 

 1. اجرایی (ابعادی – اندازه ای)
 2. محاسباتی :  روش محاسباتی خود به دو بخش تجویزی و تحلیلی تقسیم می گردد.

وظیفه ی مهندس ناظر و مجری قسمت اجرایی و محاسباتی (تجویزی) است.

قسمت اجرایی

اولین نکته در کنترل نقشه ها که باید به آن ها توجه فرمایید مطابقت ابعادی و اندازه ای نقشه های سازه و معماری است و به طور مثال کنترل طول و عرض ساختمان، محل و تعداد ستون ها، محل بازشوها، ابعاد بازشوها، ارتفاع طبقات، مطابقت نقشه سازه نگهبان با شرایط موجود زمین

محاسباتی (تجویزی)

به طور مثال دهانه 8 متر به بالا تیرچه ممنوع است.

3) نامه نگاری مهندس ناظر با مهندس محاسب در خصوص بازنگری نقشه ها

درصورت وجود ایراد در نقشه ها مهندس ناظر و مجری با مهندس محاسب پروژه مکاتبه خواهند کرد. 

نمونه مکاتبه با مهندس محاسب : 

” مهندس محاسب محترم به شماره پرونده ….

ضمن بررسی نقشه های مصوب توسط اینجانب مهندس ناظر، به چندین مورد اشکال و ایراد در نقشه ها برخورد نمودم، لذا خواهشمند است این موارد را بررسی نموده و نتیجه را به اینجانب اعلام فرمایید. “

این نامه را طی دو نسخه تسط مهندس ناظر یا مجری به مالک تحویل داده شود که روی یکی از نسخه ها توسط مهندس محاسب باید رسید دریافت شد درج شود و تحویل مهندس ناظر یا مجری داده شود و او آن را بایگانی کند و نسخه دیگر هم که نزد مهندس محاسب قرار گرفته است.

4) شورای حل اختلاف نظام مهندسی استان ها

درصورتی مهندس محاسب از دریافت نامه خودداری کند، راه مسالمت آمیزی در درجه اول  مراجعه به شورای حل اختلاف سازمان نظام مهندسی استان است. شورای حل اختلاف سازمان نظام مهندسی از سال 1393 جهت کنترل و مدیریت روابط اعضای خود تشکیل شده است.

5) انواع سند و اظهارنامه قضایی

در صورتی که با مراجعه به شورای حل اختلاف مشکل رفع نشد (البته در 95% موارد، شورای حل اختلاف قضیه را حل خواهد کرد)

مهندس ناظر یا مجری اظهار نامه قضایی به مهندس محاسب ارسال خواهد نمود.

طبق ماده 1287 قانون مدنی – اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک و یا دفاتر اسناد رسمی یا در نزد سایر مامورین رسمی، درحدود صلاحیت آن ها و بر طبق مقررات قانونی تنظیم شده باند ” رسمی ” است.

طبق ماده 1289 – غیر از اسناد مذکور در ماده 1287 سایر اسناد عادی است.

طبق آنچه در فیلم مشاهده می فرمایید نمونه برگ اظهار نامه قضایی نمایش داده شده است که نکته مهم دریافت رسید پس از پر کردن اظهار نامه  از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی است.این رسیدرسمی اطلاق می شود و نیاز است که آن ها را بایگانی کنیم.

6) تکلیف مهندس ناظر در خصوص نقشه های مصوب و نقشه های اجرایی

درواقع نقشه های اجرایی در هیچ قانون و آیین نامه ای وجود ندارند و فقط طبق نقشه های مصوب باید اقدام نمایند.در صورتی که مالک یا سازنده تغییراتی را در نقشه های مصوب اعمال نماید باید نقشه های مصوب جدید را همراه تاییده محاسب و طراح می باشد به مهندس ناظر ارائه دهد و مهندس ناظر هم باید طبق نقشه های مصوب جدید نظارت نماید.

 

تمامی نکات مهم نظارتی به طور کامل در پکیج امپراطوری نظارت آموزش داده شده است.

6 دیدگاه در “کنترل نقشه های مصوب توسط ناظر و مجری

 1. amir گفت:

  الان نقشه های مصوب به من دادن
  ناظرم گفته ایراد داره کپی پیس هست
  یعنی اصلاحش نکنم همونجوری با اشکال اجرا کنم

 2. Soheil sadeghi گفت:

  سلام
  بند قانونی که تعریف شفافی از نقشه مصوب داده در کدام مبحث آمده؟
  تشکر

 3. مینو حسین زاده گفت:

  اگه متوجه بشیم نقشه سازه از لحاظ جانمایی چند ستون و ارتفاع سازه با نقشه های معماری منطبق نیست و هردو نقشه مصوب هم باشند تکلیف چیه؟ اصلا ناظر معمار چه گزارشی باید رد کنه؟

 4. امیر منصور گفت:

  درود بی کران جناب مهندس- مهندس ناظر و هماهنگ کننده هستم ، متاسفانه مهندس معمار ۱۳ تا اشکال مبهم از نقشه گرفته و بمن اصرارداره که تو باید قبل از شروع عملیات گزارش بدی و اگر اینکارو نکنی هم برای مالک و هم شما شکایت قضایی میکنم ، من با طراح هماهنگی کردم که بعضی از اشکالات نقشه تصحیح بشه ولی مهندس معمار ادم عصبی و شمشیرو از رو بسته؟ چکار کنم ؟ پیشنهادتون چیه؟ تشکر

 5. داوود گفت:

  با سلام
  اگر جایی در نقشه جزئیات اجرایی وجود نداشت مانند باز شو در دیوار برشی یا قسمتی از سقف و… پیگیری با ناظر یا مشاور یا پیمانکار یا کارفرما چه کسی باید پیگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *